(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii



ZNAKI CZASU
(5kB)
Pneumatologia św. Pawła
(5kB)

Chodzenie po śladach Chrystusa
(5kB)

Serce Jezusa źródłem zbawienia
(5kB)

Instytut świecki Chrystusa Króla

NASZE WSPÓLNOTY
(5kB)

Oaza dojrzałego chrzecijaństwa

MŁODZI O SOBIE
(5kB)

Złowieni nad jeziorem lednickim

SYLWETKI

WSPÓLNOTA WSPÓLNOT
(5kB)
Żałoba w dawnej Polsce
(5kB)
Honorowy Obywatel

NA KŁOPOTY BEDNARSKI


  NASZE ŻYCIE 65
  NASZE ŻYCIE 66
  NASZE ŻYCIE 67

(9kB)
Honorowy Obywatel

1 czerwca obchodziliśmy 13 rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w naszej parafii, z tej okazji przytaczamy godną zauważenia naszym zdaniem inicjatywę - Redakcja.

Pod wnioskiem o nadanie Papieżowi Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa województwa zachodniopomorskiego podpisało się 20 radnych Sejmiku na ogólną liczbę 30 radnych. Uzasadnienie tego wniosku wobec oczywistych okoliczności jest właściwie zbędne. Jednakże wobec formalnych wymogów uzasadniania wniosku w celu podjęcia każdej Uchwały przez Sejmik, przedstawiamy uzasadnienia do wniosku:

Aktualnie Papież Jan Paweł II jest obywatelem honorowym 26 polskich miast i 2 województw. Białą plamę na tej mapie w tym zakresie, stanowią niestety 3 województwa północne: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

A przecież to tu w obecnym województwie zachodniopomorskim jeszcze za czasów swojej młodości Jan Paweł II uczestniczył w spływach kajakowych po Pojezierzu Drawskim.

(6kB)

I tu, w naszym województwie w dwóch najważniejszych miastach w Szczecinie i Koszalinie Papież ucałował ziemię na której mieszkamy i żyjemy. To tu w Szczecinie 11.06.1987 roku przemawiając do zgromadzonych na homilii mówił o najmniejszej, podstawowej komórce społecznej jaką jest rodzina, która tworzy jednocześnie Naród i państwo. Mówił też: "Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństw, jak ich odrodzenie przez zdrowe rodziny... A rodzina, która jest pierwszą szkołą cnót społecznych, potrzebnych wszelkim społecznościom, jest dziś bardzo zagrożona. Wiemy to wszyscy. Jest zagrożona od zewnątrz i od wewnątrz... Jeżeli się nie mylę - mówił wówczas - do rodziny polskiej wdziera się swoisty brak widzenia jej celów na dłuższą metę, obserwuje się natomiast zjawisko tymczasowości, doraźności i życia z dnia na dzień... W latach osiemdziesiątych - mówił wówczas Papież - Szczecin był miejscem doniosłych wydarzeń i doniosłych umów pomiędzy władzami państwowymi a przedstawicielami świata pracy. Jaki był sens tych umów? Czyż nie chodziło o wszystko, co odpowiada godności człowieka pracy? Mężczyzny i Kobiety? Praca ludzka: czyż nie jest ona stałym punktem odniesienia całego społeczeństwa, a w tym społeczeństwie - każdej rodziny? Wydarzenia lat osiemdziesiątych pozostawiły nam wszystkim to właśnie zadanie: pracy nad pracą. Stale więc pozostaje naszym polskim zadaniem praca nad pracą w odniesieniu do podstawowych praw i wymagań życia rodzinnego"/ z homilii w Szczecinie-wyjątki/. Czy też słowa wypowiedziane w Szczecinie prawie 20 lat temu nie są dziś bardziej jeszcze aktualne niż wówczas? Czy nie powinny być dla nas wszystkich drogowskazem? Bez zdrowej rodziny nie ma możliwości kształtowania prawdziwej odnowy. A przecież tutaj właśnie na Wybrzeżu mówiło się tak wiele o odnowie, o tej odnowie której nie przestajemy pragnąć!

Tuż po odzyskaniu niepodległości, czwartą pielgrzymkę do Ojczyzny rozpoczął Papież Jan Paweł II od Koszalina. Dnia 1.06.1991 roku na lotnisku w Zegrzu Pomorskim ucałował naszą ziemię. To pierwsza pielgrzymka do wolnej Polski! W odpowiedzi na powitanie księdza prymasa Papież odpowiedział: /i>"W słowach Waszego powitania usłyszałem znowu głos mojej Ojczyzny. Jest to głos nowy. Daje on świadectwo Rzeczypospolitej suwerennego narodu i społeczeństwa... Pozwólcie, że odpowiadając na Wasze słowo, złożę zarazem hołd tym wszystkim Synom i Córkom naszej Ojczyzny, którzy dla wielkiej sprawy nie szczędzili życia". Nawiązując do swojej wizyty w Szczecinie sprzed 4-ech lat powiedział: "Dziś wracam do nich, gdyż stały się /te nawiedziny w Szczecinie i Gdańsku/jak gdyby zapowiedzią doniosłych i przełomowych wydarzeń. Wydarzenia te dokonały się, ale w jakimś wymiarze nadal się dokonują..."/ks. Mieczysław Maliński "To moja matka -ta ziemia"/. To tu., w Koszalinie wołał ponownie u początku nowego okresu dziejów Polski: "Niech zstąpi Duch Twój... i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi...Bardzo potrzebuje odnowy ta ziemia, odnowy w mocy Ducha Prawdy." W swojej homilii w Koszalinie przypomniał nam, mieszkańcom tych ziem zachodnich i pomocnych historię przynależności do Polski, mówiąc te słowa: "Czy słowa wypowiedziane na Synaju nie odezwały się dalekim echem również tu, na tej górze /Chełmskiej/? Kiedyś dalecy przodkowie, którzy tutaj żyli nad Bałtykiem, nie znali Boga żywego i prawdziwego. Szukali Go niejako po omacku" w pierwotnych kulturach i ofiarach. A kiedy przyszedł czas, Słowo Boże znalazło tutaj miejsce, w Kołobrzegu, za czasów Bolesława Chrobrego. Miasto Kołobrzeg wiąże się z doniosłymi wydarzeniami roku tysięcznego. Stało się to na przedłużeniu Chrztu, jaki Polska przyjęła w 966 roku, w osobie swego pierwszego historycznego władcy. U grobu męczennika Wojciecha w Gnieźnie miał miejsce historyczny zjazd, w którym cesarz Otto III oraz legat papieża Sylwestra II potwierdzili pierwszą na ziemiach polskich metropolię jako owoc starań Bolesława. Metropolia Gnieźnieńska stała się fundamentem organizacji - nie tylko Kościoła, ale i piastowskiego państwa. Fundament ten przetrwał dotąd: z górą tysiąc lat. Obok Krakowa i Wrocławia / i obok Poznania, gdzie biskupstwo istniało od czasów Chrztu/ do tej fundamentalnej struktury wszedł wówczas - w roku tysięcznym - również Kołobrzeg. Niech to przypomnienie z dalekiej przeszłości narodów leżących w centrum Europy stanie się dziś na nowo życzeniem i zapowiedzią europejskiej przyszłości u progu nowego tysiąclecia. Niech duch cesarza Ottona i króla Bolesława związany -przez pamięć świętego Wojciecha - związany wzajemnym braterstwem i poszanowaniem powróci do naszych dziejów jako kamień węgielny pokoju i współpracy!

Na następny dzień żegnając się na lotnisku w Zegrzu Pomorskim mówił do zebranych: "...Wydarzenia roku 1989 , inauguracja III Rzeczypospolitej oznacza tutaj "nowy początek" dla całego narodu. Jednak podobnie jak w tylu innych dziedzinach, tak i tu, ten nowy początek musi jeszcze dojrzewać i gruntować się w naszych postawach i zbiorowej świadomości... I dał nam na nowy początek dekalog: dziesięć słów. Od tych dziesięciu słów - mówił - zależy przyszłość człowieka i społeczeństw. Przyszłość narodu, państwa, Europy, świata... Czy jest ktoś, kto bardziej uhonorował tę ziemię i jej mieszkańców?"

Czy to właśnie ON Jan Paweł II nie jest pierwszym Obywatelem ziemi, na której zaczął się "Nowy Początek" naszego narodu?

Biorąc powyższe pod uwagę wniosek o nadanie Honorowego Obywatela województwa zachodniopomorskiego Papieżowi Janowi Pawłowi II jest zasadny.