(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


NASZE ŻYCIE NR 71

ZNAKI CZASU
(5kB)

Przemówienie powitalne biskupa Ignacego Jeża
(5kB)
Homilia Jana Pawła II
(5kB)


Słowo papieskie przed końcowym błogosławieństwem
(5kB)
Habemus papam!!!
(5kB)
Program na rok 2005

SYLWETKI (5kB)

NASZE SZKOŁY
(5kB)
Polski pejzaż edukacyjny
(5kB)

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
(5kB)

Dziś i jutro Katolickiego Gimnazjum

NA KŁOPOTY BEDNARSKI(5kB)

  NASZE ŻYCIE 65
  NASZE ŻYCIE 66
  NASZE ŻYCIE 67
  NASZE ŻYCIE 68
  NASZE ŻYCIE 69
  NASZE ŻYCIE 70

Program na rok 2005

(40kB)W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ten program, dziś przedstawiony wiernym, był pożytkiem doczesnym i wiecznym, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Wszystko co czynimy, czynimy w świetle Ducha Świętego. Wszelkie ludzkie dobro, pokój, miłość, to działanie Ducha Świętego. Mając parafię pod wezwaniem Ducha Świętego uczymy się rozpoczynać każdy dzień, przeżywać go i kończyć

w Duchu Świętym. Dziś zostawiamy historię dni minionych i patrzymy z nadzieją w przyszłość. Bo też wchodzimy w czas szczególny - 25-lecie parafii. Z tej okazji nie planujemy referatu, akademii i tym podobnych wydarzeń, ale różne zdarzenia na różnych płaszczyznach przez ok. 2 lata. Oto propozycje.



1. Formacja mieszkańców parafii:

a) Zakończona została kolęda. Niemniej wnikliwie każdy ksiądz pisemnie zapyta tych, którzy nie przyjęli kolędy - dlaczego? Ponadto zgłoszenia kolędowe przyjmujemy wciąż i to przez cały rok.
b) Odnawiamy Rodzinę różańcową. Nowe róże powstaną w najbliższym miesiącu marcu wokół każdego katechety, w sektorach chorych (każdy sektor przynajmniej jedna różę, jeśli sam chory jest do tego niezdolny, prośba kierowana jest do jego rodziny) oraz z ludzi dobrej woli. Po 20 latach owocnej, rozmodlonej pracy w charakterze zelatorki różańcowej, p . Regina Pyszno odchodzi na zasłużony odpoczynek. Jej obowiązki przejmie inna osoba.
c) Powiększenie Straży Honorowej. Kaplica Adoracji powinna być wypełniona dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi.
d) Czuwanie eucharystyczne dzień i noc. Będzie to nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego, oraz co najmniej dwa Jerycha różańcowe. Do eucharystycznych czuwań będą zaproszeni imiennie mieszkańcy poszczególnych regionów parafii. e) Rekolekcje eucharystyczne przed odpustem parafialnym.
f) Procesja Bożego Ciała po terenie parafii.
g) Szkolenie nowych lektorów i kantorów.
h) Inne.

2. Katechizacja:

od października tego roku cotygodniowe spotkania z młodzieżą. Także inny klucz przygotowania do sakramentów I Komunii świętej i bierzmowania.

3. Caritas:

ciąg dalszy opieki nad chorymi leżącymi w domach (ponad 100 osób). Caritas ludzi świeckich, polegający na obsłudze chorych, wspólnej modlitwy, dostarczaniu czasopism "Apostolstwo chorych" i "Rycerz Niepokalanej" oraz innych. Sklep parafialny i apteka parafialna - służba chorym i biednym. Caritas obejmuje również wspomaganie młodzieży uczącej się stypendiami. W Pleśnej, gdzie istniejąca fundacja ma swoje miejsce rekreacyjno-rekolekcyjne, wybudowaliśmy stołówkę. Dokonaliśmy także duże modernizacje istniejących budynków. Polecenie ks. bpa Mariana Gołębiewskiego spełniamy z całym oddaniem. Niestety 30 czerwca kończy się dwuletnia kadencja. Z nowym biskupem tę samą pracę prowadzą inni idealiści. Kościół zawsze bazował i bazuje na pokorze a nie na egoizmie. Niemniej obiecałem i pragnę dotrzymać obietnicy wybudowania domu pogodnej jesieni. Pierwsze zebranie poświęcone temu poważnemu zagadnieniu ustalam na niedzielę miłosierdzia (pierwszą po Wielkanocy).

4. Oświata parafialna:

Parafia nie może być ciemnogrodem, jak ją nazwali oświeceni ludzie już w XVIII wieku. Także i dziś w wielu szkołach i zgromadzeniach uważa się, że Kościół, zwłaszcza ten parafialny, ma zaciśnięte horyzonty wiedzy, myślenia, działania, etc. Nic błędniejszego, ale tego trzeba dowieść. Skoro w Koszalinie mamy ok. 90 % ludzi wierzących, nie powinno być trudności z naborem uczniów oraz przygotowaniem odpowiednich pomieszczeń szkolnych. Toteż już w tym roku przedstawimy do Urzędu Miasta plan nowej szkoły katolickiej na terenie poprzedszkolnym i co będzie możliwe do wykonania, będzie już zrobione w tym roku. Więcej uwagi poświęcamy rodzinom wielodzietnym, dla których nauka jest bezpłatna.

5. Pamięć o zmarłych:

realizujemy tzw. wypominki roczne, odprawiane zawsze przed sumą o godz. 1015. Na kościele pojawi się tablica pamiątkowa zmarłych osób zasłużonych dla parafii, będą też odprawiane Msze święte w kościele dla rodzin, którzy pochowali swoich bliskich w przeciągu tych 25 lat. Msze święte będą odprawiane rocznikami i będziemy o nich powiadamiać.

6. Budowle i remonty:

Kościół - remont dachu, nowe drzwi wejściowe, malowanie oraz witraże kilku okien. Kaplica - malowanie i docieplenie stropu. Plebania - ciąg dalszy wymiany okien, remont łazienek u księży wikariuszy, renowacja podłoża podwórza. Szkoła - wymian okien. Na terenie poprzedszkolnym - ogrodzenie, tereny zielone, przynajmniej jedno boisko.

7. Pamiątki:

a) świece z nadrukiem "25 lat parafii pw. Ducha św.",
b) album z fotografiami naszej zabudowy oraz moimi wierszami,
c) książka pt. Confiteor...

8. Imprezy:

dwie loterie, na odpust i na rocznicę utworzenia parafii. Typowa zabawa taneczna 15 października w auli szkoły katolickiej.

9. Pieniądze:

będą zbierane datki w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, ofiary ludzi dobrej woli, przy dobrej współpracy z księżmi wikariuszami będę wyjeżdżał na rekolekcje na terenie kraju i zagranicy.

Refleksje końcowe:

4 marca minął dzień moich imienin i 57 urodzin. Pragnę wszystkim, którzy pamiętali serdecznie podziękować. W dalszym ciągu polecam się modlitewnej pamięci. Do czasu mojej emerytury pozostało mi zaledwie 7-8 lat. Wszystko co tu wymieniłem jest pragnieniem postawienia kropki nad "i". Z natury jestem optymistą i dotychczas udawało mi się zrealizować wszystko to, czego życzył sobie ks. biskup i czego potrzebowała parafia. Nigdy nie myślałem o sobie. Stąd trudno mi jest rozumieć postawy egoistyczne. Być romantykiem chodzącym po ziemi, to jednocześnie wiara w swoje zdolności i bezgraniczne zaufanie Bogu, który z kolei posługuje się ludźmi. Wierząc w Boga, kochając Chrystusowy Kościół, służąc ks. biskupowi i ludziom, postawione cele będą osiągnięte. Oby zstąpił na nas Duch Święty i odnowił oblicze tej ziemi, tej parafialnej ziemi. Amen.

ks. proboszcz Kazimierz Bednarski