(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


NASZE ŻYCIE NR 71

ZNAKI CZASU
(5kB)

Przemówienie powitalne biskupa Ignacego Jeża
(5kB)
Homilia Jana Pawła II
(5kB)


Słowo papieskie przed końcowym błogosławieństwem
(5kB)
Habemus papam!!!
(5kB)
Program na rok 2005

SYLWETKI (5kB)

NASZE SZKOŁY
(5kB)
Polski pejzaż edukacyjny
(5kB)

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
(5kB)

Dziś i jutro Katolickiego Gimnazjum

NA KŁOPOTY BEDNARSKI(5kB)

  NASZE ŻYCIE 65
  NASZE ŻYCIE 66
  NASZE ŻYCIE 67
  NASZE ŻYCIE 68
  NASZE ŻYCIE 69
  NASZE ŻYCIE 70

Habemus papam!!!

Kardynał Joseph Ratzinger został 19 kwietnia nowym papieżem, przybierając imię Benedykt XVI. Wyniki głosowania, którego dokonało 115 kardynałów, zgromadzonych na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej, ogłosił światu kardynał-protodiakon Jorge Arturo Medina Estévez z balkonu Bazyliki św. Piotra. Wybór potwierdziły dzwony Bazyliki św. Piotra.

(32kB)O godz. 18.50 kardynał wypowiedział łacińskie słowa: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam, Emminentissimum ac Reverendissimum Dominum Josephum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger quis imposuit sibi nomen Benedictus XVI" (Oznajmiam wam radość wielką: mamy papieża, Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Kardynała Josepha Ratzingera, który przybrał sobie imię. Benedykt XVI). Następnie licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra wiernym i pielgrzymom ukazał się 264. następca św. Piotra, udzielając im pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Powiedział też kilka słów. "Po wielkim Papieżu Janie Pawle II kardynałowie, wybrali mnie prostego skromnego pracownika Winnicy Pańskiej. Pociesza mnie, że Pan potrafi działać także poprzez narzędzia niedoskonałe, a przede wszystkim powierzam się waszym modlitwom. W radości Zmartwychwstałego Pana, ufni w Jego ustawiczną pomoc idźmy naprzód, Pan nas wspomoże a Matka Boża będzie po naszej stronie. Dziękuję."

Następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Po odczytaniu kart wyborczych czwartej tury głosowania kard. Attilio Nicora, ostatni na liście kardynałów-diakonów, zaprosił do Kaplicy Sykstyńskiej sekretarza Kolegium Kardynalskiego, abp Francesco Monterisiego i ceremoniarza papieskiego, abp Piero Mariniego. W ich obecności jeden z kardynałów zadał kard. Ratzingerowi pytanie: "Czy przyjmujesz swój kanoniczny wybór na Stolicę Piotrową?"

Zapytał następnie nowo wybranego papieża o imię, jakie ów sobie wybiera. Kardynał odpowiedział. Wtedy ceremoniarz papieski, pełniący funkcję notariusza, wraz z dwoma innymi ceremoniarzami w roli świadków, sporządził protokół potwierdzający przyjęcie wyboru i wyboru imienia. Wtedy z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej zaczął wydobywać się biały dym, oznajmiający wybór.

Nowo wybrany papież udał się niezwłocznie, w towarzystwie kardynała kamerlinga i mistrza ceremonii, do przylegającego do Kaplicy Sykstyńskiej niewielkiego pomieszczenia, w którym założył jedną z trzech przygotowanych już białych sutann. Sekretarz Kolegium Kardynalskiego nałożył w Kaplicy Sykstyńskiej kard. białą piuskę. W Kaplicy Sykstyńskiej byli już Prefekt Domu Papieskiego abp James Michael Harvey, abp Giovanni Lajolo, sekretarz ds. kontaktów z państwami Stolicy Apostolskiej oraz abp Leonardo Sandri, substytut Sekretariatu Stanu.

Nowemu papieżowi odczytano fragment Ewangelii św. Mateusza (16, 13-19), mówiący o tym, że to Piotr jest skałą, na której Chrystus zbuduje swój Kościół. Następnie nowo wybrany papież odebrał od kardynałów - elektorów akt hołdu i posłuszeństwa. Nowy papież zaintonował pieśń "Te Deum", po czym rozpoczęła się procesja, którą poprowadził kardynał protodiakon Jorge Medina Estevez. Ogłosił on wybór papieża.
KAI (kg //mr)



Wybór na papieża uważa Benedykt XVI za łaskę, którą wyjednał mu "czcigodny poprzednik Jan Paweł II". Swą pierwsza Eucharystię nowy papież sprawował w obecności wszystkich kardynałów-elektorów w Kaplicy Sykstyńskiej.

Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali kardynałowie: Angelo Sodano, kard. Alfonso Lopez Trujillo oraz abp Piero Marini, ceremoniarz papieski. Był także abp Stanisław Dziwisz.

(31kB)W przesłaniu wygłoszonym na zakończenie pierwszej Mszy św. jako papieża następca św. Piotra powiedział: - Zdaje mi się, że czuję jego silną dłoń ściskającą moją, zdaje mi się, że widzę jego śmiejące się oczy i słyszę jego słowa, skierowane w tym momencie szczególnie do mnie: Nie lękaj się! - W godzinie śmierci Jan Paweł II ukoronował swój długi i owocny pontyfikat, utwierdzając w wierze lud chrześcijański, gromadząc wokół siebie całą rodzinę ludzką, która poczuła się bardziej zjednoczona - powiedział Benedykt XVI.

Zaznaczył, że wybór na następcę tego wielkiego Papieża był dla niego zaskoczeniem. W przesłaniu prosi Chrystusa, który go wybrał, by wspierał jego "ubogie siły". - Abym był odważnym i wiernym pasterzem jego trzody - powiedział. - Jan Paweł II pozostawił Kościół bardziej śmiały, bardziej wolny, młodszy. Kościół, który zgodnie z jego nauczaniem i przykładem, ze spokojem patrzy w przeszłość i nie obawia się przyszłości - mówił nowy Papież.

Zapewnił, że podobnie jak jego poprzednik będzie z całą mocą kontynuował realizację Soboru Watykańskiego II i przypomniał, że w tym roku obchodzimy 40-lecie jego zakończenia.

Benedykt XVI przypomniał, że w Roku Eucharystii szczególnie uroczyście obchodzone będzie Boże Ciało. Eucharystia będzie stanowiła także centrum Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w sierpniu, a w październiku zgromadzenia synodu biskupów. Papież zapowiedział swój udział w XX ŚDM w Kolonii.

Następca Jana Pawła II zapewnił, że podejmuje się "bez szczędzenia sił, odbudowy pełnej i widzialnej jedności chrześcijan". - Nie wystarczą zewnętrzne oznaki dobrych intencji. Trzeba konkretnych gestów - powiedział. Zapewnił wyznawców innych religii i niewierzących, że Kościół pragnie nadal prowadzić z nimi dialog "otwarty i szczery poszukując prawdziwego dobra człowieka i społeczeństwa". - Proszę Boga o jedność i pokój dla rodziny ludzkiej i deklaruję wolę i gotowość wszystkich katolików do współpracy w autentycznym rozwoju społecznym, przy poszanowaniu godności każdej istoty ludzkiej - zakończył swoje przesłanie Benedykt XVI i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

W trakcie Mszy św. jej uczestnicy modlili się po łacinie za Kościół powszechny, nowego Papieża i w sposób szczególny za zmarłego Jana Pawła II.

Po raz pierwszy w dziejach Kościoła, pierwsza msza nowego papieża była transmitowana.
KAI (ml, tom, mp //mr)