(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


NASZE ŻYCIE NR 69

ZNAKI CZASU
(5kB)

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz
(5kB)

Ikonografia herbu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego
(5kB)

Środowisko misji apostolskiej św. Pawła
(5kB)
Kiedy "msza" przez duże "M"?
(5kB)
Medytacja z różańcem w ręku
(5kB)
Czyniąc znak krzyża...

SYLWETKI

WSPÓLNOTA WSPÓLNOT
(5kB)

List ks. proboszcza na nowy rok szkolny 2004/2005

NA KŁOPOTY BEDNARSKI


  NASZE ŻYCIE 65
  NASZE ŻYCIE 66
  NASZE ŻYCIE 67
  NASZE ŻYCIE 68



(9kB)
List ks. proboszcza na nowy rok szkolny 2004/2005

"Duchu św. ja pragnę, o to dziś błagam Cię, przyjdź w swojej mocy i sile, radością napełnij mnie!"

Modlitwą do Ducha św. rozpoczynamy i kończymy nowy rok szkolny, tą modlitwą rozpoczynamy też i kończymy lekcje każdego dnia. Bo Duch Święty jest światłem, jest mądrością, jest miłością.

W ostatnią niedzielę słuchaliśmy pięknego listu ks. bpa ordynariusza, skierowanego zarówno do owiec - tzn. wszystkich wiernych, jak i do pasterzy - tzn. do ks. proboszczów i wikariuszy. Bp. prosił o modlitwę za siebie i tą w pierwszym odruchu przyrzekamy. Przy każdej okazji niech grupy modlitewne i każdy modlący się człowiek pamięta o biskupie swojej diecezji, a tym samym o papieżu, o proboszczu i kapłanie, który stanął na jego drodze życia.

W liście rozpoczynającym rok szkolny 2004/2005 podaję personalne zmiany i przybliżony plan pracy. Nie ma zmian wśród kapłanów, którzy oprócz nauczania religii dalej odpowiadają za powierzone sobie grupy modlitewne. Przewodniczącym kapłanów został ks. Adam Wakulicz. Od sióstr zakonnych odeszła s. Nikodema, a przyszła za nią s. Taida, która została zakrystianką. Zatem w zakrystii, a tym samym w kościele i wokół niego pracują: s. Taida, p. Edward i p. Marcin. Na urlop macierzyński poszła organistka p. Iwona. Jeszcze nie ma za nią zastępstwa.

Znaczne zmiany są wśród nauczycieli szkoły katolickiej, ale wszystkie w nadziei, że przyjmujemy coraz lepszych i pedagogicznie sprawniejszych nauczycieli.

Normalnymi torami pracuje Caritas parafialna, która wobec zmian w darowiznach w tym roku nie może zaspokoić potrzeby licznych biednych i chorych. Dyżury stałe w tygodniu Caritas pełni w środy i piątki od g.16.00 do 18.00. Za Caritas dalej odpowiada p. K. Barczak. Przewodniczącą Poradnictwa Rodzinnego dalej jest p. T. Kwiatkowska, która wraz z mężem prowadzi Biuro Radia Maryja.

Parafia dalej prowadzi katolicki zespół edukacyjny, czyli szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, gdzie uczęszcza ok. 300 dzieci i młodzieży. W wolnych pokojach na plebani jest urządzona bursa dla młodzieży z dalekich wiosek (ok. 20 osób), odpowiada za nie p. Z. Gruda. Dalej przestrzenie szkoły katolickiej od piątkowego popołudnia zajmowane są przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Klub "Koszalinianin" dalej prowadzi zajęcia z tenisa stołowego, także siłownia pełna jest ćwiczących pod okiem małżonków Skirel. Stosunkowo duża ilość ćwiczy areobik pod kierownictwem państwa Dąbrowskich.Tradycją parafii są lektoraty językowe. W tym roku języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Dyrektorem studium jest p. M. Landowska.

Niedługo swoje 25-lecie będzie obchodził chór parafialny. Jego przewodniczącą od samego początku jest p. T. Bryła, a dyrygentką - p. M. Dąbrowska. Chór potrzebuje młodzieży, stąd apel. Dobrze rozwija się oaza, zwłaszcza młodzieży dzięki ks. P. Domarosowi. On też przyjął na siebie obowiązek odpowiedzialności za Rodzinę Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego. Odnowy potrzebują ministranci. Podjął się tego ks. J. Dalak. Niemniej potrzebna mu będzie pomoc, gdyż brakuje nam lektorów i kantorów. Apelujemy do nauczycieli zwłaszcza polonistów, aby nie bali się być lektorami i do muzyków, a zwłaszcza nauczycieli śpiewu, aby nie bali się być kantorami. Za jednych i drugich odpowiedzialność przyjmuje ks. proboszcz. W duszpasterstwie trzeźwościowym bez zmian. Odpowiada za nie ks. A. Wakulicz i p. E. Sendlewski. W grupach modlitewnych także bez zmian. Straż Honorową prowadzi ks. J. Dalak i p. S. Rynkiewicz, Rycerzy Michała Archanioła - ks. proboszcz i p. K. Bober. Poniedziałek należy do Odnowy w Duchu Świętym, za którą odpowiada ks. W. Malinowski i p. H. Hansz. Wtorek do wspólnoty modlącej się za dusze czyśćcowe. Odpowiedzialnym jest dalej ks. M. Żołędziejewski i p. S. Rynkiewicz. Dusze czyśćcowe są wymieniane także w wypominkach rocznych, 15 minut przed sumą w każdą niedzielę. Uzgadniamy je w biurze parafii. Środę oddaliśmy Rodzinie Różańcowej i Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Różańcem rozpoczynamy każdą Mszę św. wieczorną i tu dzięki składamy p. R. Pyszno i wszystkim z tej rodziny. Piątek to dzień Miłosierdzia Bożego. Ks. W. Malinowski i p. W. Kaźmierczak uczą nas wszystkich odmawiać koronkę do Miłosierdzia Bożego i czerpać z tej modlitwy potrzebne łaski. Sobota jest dniem maryjnym i jednocześnie kościoła domowego, który w naszej parafii po latach świetności zupełnie podupadł. Jedną z form szukania ratunku jest moje proboszczowskie odwiedzanie rodzin wielodzietnych (od czworga dzieci wzwyż). I tu proszę o zapraszanie mnie w każdą środę wieczorem. Zaznaczam, że nie jadam kolacji, a raczej przynoszę talony do sklepu parafialnego.

Od kilku lat zauważamy mniej wiernych w niedzielę. Dzieje się to z przyczyn obiektywnych, takich jak wyjazd czy przeprowadzki z parafii wielu praktykujących rodzin i przyczyn subiektywnych, młodzież nie chodzi do kościoła, dzieci też nie, no i niestety dorośli również. Wytłumaczenie jest także subiektywne: w postaci zwykłego lenistwa, braku autorytetu Kościoła, czy zgorszenia Kościołem. W tym ostatnim przypadku jedni gorszą się fanatyzmem o. Rydzyka, inni liberalizmem bpa Pieronka, jeszcze inni bogactwem ks. Jankowskiego, jeszcze inni różnymi aferami kościelnymi. Tymczasem prawda jest jedna, Kościół to my wszyscy ochrzczeni. My grzesznicy, próbujący naśladować Chrystusa. Dlatego mówimy "moja wina" i wierzymy, że przy pomocy łaski Bożej, będziemy więcej działać dla ducha i czymś więcej być niż prochem i niczem. Kościół jest też zawsze święty, bo jego podstawą i głową jest Chrystus, czyste źródło przykładu chrześcijańskiego, Miłość aż do końca, dobroci aż po cuda włącznie.

Świętości też szukamy wszędzie gdzie żyjemy i jesteśmy. Idealizm, potrzebny jest nauczycielom w szkołach, dyrektorom, politykom i kapłanom. Sam już od wielu lat przyjąłem ideały św. Jose Marii Eskriwy, zakładając życie dla innych. Stąd nie mam nic w swoim posiadaniu. O wszystkim decyduje Rada Parafialna i rachunkowość parafialna. Z kolei wszyscy księża płacą podatki i składki na Fundusz Zdrowia. Media, które nagłośniły, że kapłani nie płacą podatków, wyrządzają nam wielką krzywdę. Co prawda istnieje Fundusz Kościelny, stworzony jeszcze przez socjalistów z majątków kościelnych. Po przemianach społeczno-politycznych korzystają z niego zakony kontemplacyjne i misjonarze. Zatem atak na Kościół wywołał tylko odbicie prawdy, że Rząd nie oddał zrabowanych wcześniej dóbr kościelnych i nie rozliczył się nigdy z zabranych pieniędzy. Ponadto, zawsze chciałem prowadzić politykę ugodową. Zawsze przejawiam szacunek i służebność wobec zwierzchników czy to kościelnych czy państwowych. Szacunkiem obdarowuję dyrektorów szkół i innych instytucji.

Obecny bp Kazimierz Nycz, jest czwartym w moim odniesieniu do biskupów koszalińskich. Myślę, że tak jak poprzednim służyłem całym moim sercem i duszą, całym zaangażowaniem graniczącym z ryzykiem, tak będę służył i temu. Mam z kolei nadzieję, że Fundacja wspierająca młodzież stypendiami, dzięki Ordynariuszowi dalej będzie się rozwijała i żywotnie funkcjonowała. Wierzę, że przy waszej pomocy uda się spłacić aktualne długi.

Radością przepełnia mnie fakt pójścia do seminariów nowych kandydatów.Ze szkoły katolickiej 1 poszedł do seminarium koszalińskiego, a nasz parafianin, absolwent liceum im. St. Dubois, poszedł do seminarium kapłanów szensztackich w Warszawie, a jeden już po studiach poszedł do zakonu Benedyktynów w Krakowie. Ponadto w seminariach mamy: u Pallotynów - 1, u Braci Pocieszycieli we Włocławku - 1, w Wiedniu - 1 i w naszym koszalińskim seminarium - 1.

Parafia jest otwarta na potrzeby ludzi: szereg najpotrzebniejszych leków, łącznie z paskami dla chorych na cukrzycę, kosztuje w aptece parafialnej tylko 1 zł., wszyscy chorzy leżący w domach, a nawet rodziny, które przyjechały z Kazachstanu, mają karty stałego klienta. Podobnie jest ze sklepem parafialnym i biednymi rodzinami. Podkreślam, że obecnie staramy się pomagać przede wszystkim artykułami spożywczymi młodym małżeństwom, które są bez pracy. Przy okazji serdecznie dziękuję tym, którzy kupują w aptece czy w sklepie parafialnym. Parafia utrzymuje te podmioty tylko po to, aby pomagać. Nie ma innych zysków. Ale jeśli zabraknie ludzi normalnie kupujących, będzie zmuszona do likwidacji i sklepu i apteki. Z kolei przestrzenie szkoły katolickiej służą wszystkim grupom, nawet weselnym. Jest odpowiednia kuchnia, jest odpowiednia sala do konsumpcji i zabawy. Tak samo Pleśna, będąca fundamentem utrzymania Fundacji, stoi otworem dla tych, którzy pragną w ciszy nadmorskiej odpocząć lub przeżyć tam ucztę weselną. Na miejscu jest dosłownie wszystko, kuchnia, odpowiednia sala, pokoje gościnne.

Niedługo rozpocznie się rok akademicki. Ks. A. Wakulicz będzie dodatkowo duszpasterzował młodzieży akademickiej. Studenci poszukują wolnych pokoi. Liczna grupa mieszkańców Koszalina korzysta z biura parafii, zgłaszając wolne mieszkania czy pokoje. Parafia, poprzez p. W. Bartosiewicz, charytatywnie pomaga w ten sposób studentom w ich problemach lokalowych.

Wszystkie problemy, sprawy trudne i nieudane, przeżywamy w kaplicy Chrystusa Króla, gdzie adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie jest w dni powszednie od 8.00 do 17.00. Naśladować Jezusa w chwilach powodzenia jest trudno. Natomiast wtedy, gdy jest ciężko i czujemy się osamotnieni, niekochani i przegrani, bierzemy krzyż swój na ramiona i idziemy za Chrystusem. Wtedy naprawdę stajemy się uczniami i apostołami czynu. Modlitwa płynąca z krzyża „Oto Matka twoja”, wskazuje nam Matkę Bolesną, naszą diecezjalną Skrzatuską Panią, która wysłuchuje i prowadzi na weselną ucztę sumienia.

Zatem w nowym roku szkolnym powierzmy się: święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Amen.

ks. proboszcz Kazimierz Bednarski

Ważne daty - Msza św. o godz. 10.30

01.05.05 - I Komunia Św., Szkoła Katolicka;
08.05.05 - I Komunia Św., Szkoła Podstawowa nr 17, kl. a, b, c;
15.05.05 - I Komunia Św., Szkoła Podstawowa nr 17, kl. d, e, f;
22.05.05 - I Komunia Św., Szkoła Podstawowa nr 21;
29.05.05 - Rocznica I Komunii Św., Szkoła Katolicka;
05.06.05 - Rocznica I Komunii Św., Szkoła Podstawowa nr 17;
12.06.05 - Rocznica I Komunii Św., Szkoła Podstawowa nr 21.

Zebrania - godz. 18.00 - Msza św. i zebranie (katecheza dla dorosłych)

16.09.04 czwartek - Zabranie Rodziców dzieci klas II;
23.09.04 czwartek - Zabranie Rodziców dzieci klas III;
25.11.04 czwartek - Zabranie Rodziców dzieci klas II;
27.01.05 czwartek - Zabranie Rodziców dzieci klas II;
07.04.05 czwartek - Zabranie Rodziców dzieci klas II.

Msze św. inicjacyjne - godz. 12.00

03.10.04 - Poświęcenie Różańców, wspólnie;
05.12.04 - Poświęcenie Medalików, wspólnie;
06.02.05 - Liturgia Słowa i poświęcenie Książeczek, Szkoła Katolicka;
06.03.05 - Przygotowanie Darów Ofiarnych, Szkoła Podstawowa nr 17;
10.04.05 - Liturgia Eucharystyczna, Szkoła Podstawowa nr 21;
24.04.05 - Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych, Szkoła Podstawowa nr 17.