(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


NASZE ŻYCIE NR 69

ZNAKI CZASU
(5kB)

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz
(5kB)

Ikonografia herbu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego
(5kB)

Środowisko misji apostolskiej św. Pawła
(5kB)
Kiedy "msza" przez duże "M"?
(5kB)
Medytacja z różańcem w ręku
(5kB)
Czyniąc znak krzyża...

SYLWETKI

WSPÓLNOTA WSPÓLNOT
(5kB)

List ks. proboszcza na nowy rok szkolny 2004/2005

NA KŁOPOTY BEDNARSKI


  NASZE ŻYCIE 65
  NASZE ŻYCIE 66
  NASZE ŻYCIE 67
  NASZE ŻYCIE 68



(9kB)
Ikonografia herbu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Kazimierza Nycza


Hasło EX HOMINIBUS PRO HOMINIBUS stanowi nawiązanie do fragmentu Listu do Hebrajczyków: "Każdy bowiem arcykapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy" (Hbr 5,1).

(10kB)Element pasa rozcinającego tarczę herbu od górnego prawego rogu do dolnego lewego rogu symbolizuje drogę, po której lud podąża na spotkanie twarzą w twarz ze Zmartwychwstałym. Kolor czerwony tego pasa jest symbolem drogi człowieka według Józefa Flawiusza, powołującego się na starą tradycję interpretacji Rdz 1,26, czerwona była ziemia, z której został stworzony Adam, pierwszy człowiek. Początki ludzkości były zatem znaczone czerwoną ziemią. Kolor czerwony jest również kolorem cierpienia i męki Chrystusa. W symbolice chrześcijańskiej barwa ta oznacza męczenników. Element pasa koloru czerwonego symbolizuje więc podążanie człowieka na spotkanie ze Zmartwychwstałym, w Jego chwale .

W herbie umieszczone zostały symbole patronów diecezji: św. Wojciecha, biskupa i męczennika, oraz św. Maksymiliana-Marii Kolbego. Postać św. Wojciecha przedstawiono pod heraldycznym symbolem skrzyżowanego pastorału i wiosła oraz mitry biskupiej, umieszczonej nad nimi, a postać św. Maksymiliana pod symbolem dwóch koron, charakterystycznych w rozpoznawaniu męczennika z oświęcimskiego obozu koncentracyjnego: jednej koloru białego (oznaczającego niewinność) i drugiej koloru czerwonego (wyrażającego męczeństwo), które jako młodzieniec miał Maksymilian wybrać podczas "widzenia-snu" Matki Bożej, ukazującej mu jego przyszłość.

Symbol ludzkiej drogi został umieszczony na błękitnym tle tarczy. Kolor niebieski z rysunkiem białych fal w prawym dolnym rogu tarczy herbowej symbolizuje morze. Ten sam niebieski kolor prawej górnej części herbu symbolizuje błękit nieba, a także niebo w sensie przenośnym jako królestwo Boże. Ta część herbu biskupiego nawiązuje do lokalizacji terytorialnej diecezji: nad Bałtykiem. Poniżej symbolu ludzkiej drogi zostało wyrażone położenie diecezji. Umieszczenie symbolu Morza Bałtyckiego w herbie ma oznaczać, że posługa biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego ukierunkowana jest ku dobru ziemi zachodniopomorskiej, ze spojrzeniem w przyszłość wyrastającym z tożsamości ludu zamieszkującego nadbałtycki obszar.