(25kB)
  strona główna> gazetka parafialna

strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


(5kB) Cud Bożego Narodzenia
(5kB) Bóg się rodzi dla Każdego
(5kB) Puk... puk... Kolęda
(5kB) Sprawozdanie za rok 2003
(5kB) Moc polskiego potriotyzmu


(8kB) Sylwetki(5kB)



(21kB)

CO TO ZA FUNDACJA?


Fundacja pomocy w kształceniu młodzieży ks. biskupa Mariana Gołębiewskiego jest i działa już czwarty rok. Zanim powstał zamysł Fundacji Episkopatu, ta "nasza" była już zatwierdzona w sądzie rejestrowym w Warszawie i wspomagała pierwszych stypendystów z diecezji.

Wielką pomocą dla zaistnienia Fundacji a także w jej początkach była Agencja Własności rolnej Skarbu Państwa, z jej prezesem Adamem Tańskim w Warszawie. Najwięcej stypendystów było w roku szkolnym 2002/2003, bo aż 208 z około 90 parafii naszej koszalińsko-kołobrzeskiej diecezji. Aktualny rok jest nieco uboższy, odczuwamy brak funduszy, co oczywiście związane jest ze zmniejszającą się bazą darczyńców. Pierwszy semestr to 147 stypendystów, co i tak kształtuje rozchód na około 300 tysięcy złotych w całym roku szkolnym.

(10kB)Fundacja ma statut, Radę Fundacji i Zarząd. Rada składa się z członków, których powołuje ks. biskup ordynariusz możliwie ze wszystkich zakątków diecezji. Mają oni za zadanie informować o Fundacji, docierać do burmistrzów, wójtów, prezydentów, do dyrektorów szkół, a przede wszystkim do księży proboszczów. Dostrzeżenie biednej i zdolnej młodzieży jak również przekonanie dal idei Fundacji Darczyńców to trudne, ale konieczne zadanie. Odpowiedzialność za funkcjonowanie Fundacji spada jednak na zarząd, którym z woli ks. biskupa kieruje ks. Kazimierz Bednarski, a wspierają go: ks. kan. Ryszard Łopaciuk, p. Marian Binaś i p. Paweł Flens (wszyscy z Koszalina). Ks. biskup jest początkiem i końcem Fundacji, on powołuje Zarząd i on w każdej chwili może go odwołać.

Fundacja ma już stały majątek, na który składa się jedno mieszkanie przy ul. 1-go maja w Koszalinie, oraz piękny ośrodek rekolekcyjno-wczasowy w Pleśnej (nad morzem) z dwuhektarową działką. Ośrodkiem zarządza przedstawiony przez Zarząd ks. biskupowi ks. Roman Gałka, proboszcz parafii Śmiechowo. W obowiązkach ks. Romana jest zagospodarowanie ośrodka, jego funkcjonalność, a także utrzymanie około 7 stałych pracowników oraz ciągłe remonty. Rozbudowa ośrodka, to już zadanie dwóch parafii: św. Kazimierza w Koszalinie i Ducha Świętego w Koszalinie. Aktualnie jest wykonana dokumentacja nowej stołówki z salami konferencyjnymi a także pozwolenie na budowę! Budowy podjął się p. Marian Jagiełka z Kołobrzegu, zaś materiały budowlane zobowiązał się dostarczyć p. Paweł Donarski z Koszalina. W roku 2004 nowy budynek powinien stać się faktem.

Ośrodek w Pleśnej comiesięcznie przekazuje na stypendia 4000 złotych. 2000 złotych otrzymujemy od Zakładu Energetycznego, resztę, a więc około 24000 złotych stanowią ofiary ludzi dobrej woli, głównie za sprawą ks. biskupa ordynariusza jak i różnych grup modlitewnych ze Słupska, czy wspólnoty neokatechumenalnej z Koszalina. W Koszalinie jest też kilka rodzin, które systematycznie wpłacają na utrzymanie jednego, dwóch czy trzech stypendystów. Wszystkim pragnę serdecznie podziękować.

(15kB)Na spotkaniu opłatkowym ks. biskup ordynariusza z władzami samorządowymi naszej diecezji w roku 2003, przedstawiłem swój projekt zakorzenienia Fundacji. Miałby on polegać na subwencjach od poszczególnych gmin dla konkretnych, prze miejscowe autorytety (wójt, dyrektor szkoły, ks. proboszcz) wskazanych stypendystów. Do każdej kwoty , np. 100 złotych Fundacja dokładałaby tyle samo. W ten sposób zasięg pomocy byłby szerszy, dobór stypendystów bardziej sprawiedliwy, a i finansowanie "lżejsze" do udźwignięcia prze Fundację. Wielu samorządowców poparło tę propozycję, ale na dzień dzisiejszy tylko trzech burmistrzów wprowadziło ją w czyn.

Wierzę, że z roku na rok Fundacja będzie się rozrastać zarówno w ilość przyznawanych stypendiów, jak i we własny majątek, co będzie świadczyło o umiejętności prowadzenia Fundacji, jak i o wrażliwości mieszkańców naszej diecezji.

Fundacja ma swoje konto B.G.Ż. o/Koszalin 88203000451110000000492930

Przyjmuje także wszelkie darowizny. Na stosunkowo dużym obszarze diecezji, na którym mieszka 1 milion ludzi, znajdą się wielcy sercem i duchem, i odkryją w sobie przemożną chęć ofiarowania Fundacji swoje "bona superflua". Mogą to być place, budynki czy inne wartościowe przedmioty, które można sprzedać, albo wykorzystać w inny gospodarny sposób. Łacińskie powiedzenie "Frustra vivit qui nemini prodest" (Próżno żyje ten, który nikomu nie pomaga) jest esencją prawdy o człowieku, ale także kluczem do radości. W Nowym roku 2004 w tym zbożnym dziele niech nas oświeca i prowadzi Duch Święty. Całym sercem jestem przekonany do Fundacji z szacunkiem do ks. biskupa ordynariusza Mariana Gołębiewskiego i wiarą w ludzką dobroć.

Ks. Kazimierz Bednarski



(5kB) Parafia
w internecie
(5kB) Upadnij na kolana      


(5kB) Co to za fundacja