Veni Sancte Spiritus! - Przyjdź Duchu Święty - Są to pierwsze słowa mojej modlitwy. Codziennie kiedy rano wstaję, klękam przy łóżku i wzywam Ducha Świętego, mając na uwadze cały dzień i tych wszystkich, z którymi w tym dniu przyjdzie mi się spotkać, wszystkich ludzi cierpiących, ludzi niewierzących albo nie kochających Kościoła Chrystusowego. Za nich - wszystkich - wołam: Przyjdź Duchu Święty ja pragnę - o to dziś błagam Cię, przyjdź w swojej mocy i sile, radością napełnij mnie! Radością napełnij - nas - tu wszystkich zgromadzonych, naszą wspólnotę parafialną.
Zmiany personalne:
Pożegnaliśmy z grona kapłanów ks. Romana Gałkę, który aż 8 lat był wikariuszem tej parafii. Od września jest proboszczem parafii Śmiechowo. Do seminarium odszedł ks. Eugeniusz Kaczor. Do parafii w Miastku poszedł ks. Andrzej Naporowski i do parafii w Czarnem ks. Adam Paź.
Ich miejsca zajęli: ks. Włodzimierz Malinowski (11 lat kapłaństwa) i ks. Piotr Domaros (5 lat kapłaństwa). Dalej będą pomagali kapłani emeryci: ks. infułat Józef Jarnicki i ks. prałat Mieczysław Żołędziejewski, oraz ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki.
W gronie Sióstr Felicjanek s. Goretti, zastąpiła s. Nikodema.
Są także zmiany we wspólnocie pracowników parafialnych.
Wszystkich nowych, jak i weteranów powierzam naszym modlitwom, opiece Matki Bożej i mocy Ducha Świętego.
Odpowiedzialni za poszczególne duszpasterstwa:
Prawnie wobec urzędów państwowych i kościelnych - odpowiada ks. proboszcz, który ma do pomocy poszczególnych współpracowników.
W sprawach finansowych księgowość: p. Teresę Zotów, p. Szymona Maliszewskiego i p. Teresę Kułak.
W katechezie - 19 katechetów, którzy uczą religii w CKU, Szkole Budowlanej, Gimnazjum nr 6, Szkole Podstawowej nr 17 i 21, czterech przedszkolach oraz w Zespole Szkół im Jana Pawła II.
Bardzo cenię sobie współpracę z dyrekcjami tych szkół, serdecznie pozdrawiam.
Za pierwszą Komunię św. odpowiadają siostry zakonne, za sakrament bierzmowania, a także za duszpasterstwo narzeczonych oraz Straż Honorową ks. Jerzy Dalak.
Ks. Włodzimierz Malinowski poprowadzi ministrantów, oraz wspólnoty modlitewne Odnowy w Duchu Świętym i Małych Rycerzy Miłosiernego Serca Pana Jezusa.
Ks. Mieczysław Żołędziejewski - Wspólnotę modlącą się za dusze czyśćcowe.
Ks. Piotr Domaros - za oazę.
Ks. Adam Wakulicz - Duszpasterstwo Akademickie i duszpasterstwo trzeźwościowe.
Ks. proboszcz - Rodzinę różańcową, Caritas, Wspólnotę modlitewną Michała Archanioła, chór, orkiestrę.
Za scholę będzie odpowiedzialną jest s. Klarysa.
Za Podwórkowe Kółka Różańcowe - s. Magdalena, za dziewczęce grupy oazowe s. Teresa i s. Nikodema.
Za rodzinę Felicjańską - wszystkie Siostry Felicjanki.
Za chorych odpowiedzialnymi są wszyscy kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Kręgosłup duszpasterstwa modlitewnego tworzą Ci wszyscy, którzy adorują Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie w kaplicy Chrystusa Króla, Ci wszyscy, którzy modlą się w jakikolwiek sposób. Cała wspólnota parafialna wdzięczna jest przeowdnikom - animatorom: p. Hannie Hansz, p. Stanisławie Rynkiewicz, p. Reginie Pyszno, p. Wiesławowi Kaźmierczakowi, p. Krystynie Bober. Także prezesom organizacji i stowarzyszeń:p. Konradowi Barczakowi, p. Eugeniuszowi Sendlewskiemu, p. Teresie Kwiatkowskiej.
Swój egzamin dojrzałości ciągle zdają: oświata parafialna i Caritas. I tu wymieniam bardzo zasłużone osoby stojące na czele tychże placówek: p. Barbarę Gęgotek - szkoła, p. Marię Mach - apteka, p. Elżbietę Serafin - sklep.
Zabudowa parafialna to 1 hektar obszaru. Za jego renowację, konserwację, rozbudowę dziękuję p. Józefowi Taraszczukowi.
Cele:
Duszpasterstwo ma w konsekwencji przybliżyć człowieka do Boga. Pojecie sacrum i profanum ma tu nieustanne pulsowanie. Bóg z miłości do człowieka zesłał Syna swojego Jezusa, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
Człowiek obdarzony darem wolności - zapomina o kochającym go Bogu. Potrafi przeżyć sacrum w kościele, aby za progiem świątyni pogrążyć się w profanum.
Jako proboszcz po 23 latach duszpasterzowania, biorę sobie te fakty do serca. Zbudować kościół materialny - to dużo łatwiej niźli ten oparty na kulturze ducha ludzkiego. Św. Jan Maria Vianej, miał klucz w postaci sakralnego ubóstwa, postu i pokory. Ten styl życia przyniósł owoce nawróceń, stosunkowo wysoko postawionej poprzeczki duchownego życia, harmonii przeżywanej moralności z Dekalogiem.
Czy dzisiaj te wszystkie argumenty wystarczą!? Odpowiedź będzie częściowa. Pomiędzy wiekiem XIX a XX, profanum opanowało prawie wszystkie dziedziny ludzkiego życia. Opanowało młodzież, mężczyzn i kobiety. Służą temu media, osiągnięcia naukowe medycyny, filozofia oparta na naturze, która w przeciwieństwie do kultury jest bezideaowa, naga. Pozbawiona fundamentu, którym jest Bóg - zakłada, że to kultura jest mitem, marzeniem, ukartowaną ironią.
Tak myśli bardzo pokaźna część inteligencji, a także rodziców. Lekcje religii w szkołach dla wielu katechetów staję się katorgą. Przedmiot wyrzucony na margines nie jest w centrum zainteresowania ani nauczycieli ani rodziców, ani uczniów. Nie stanowi dopełnienia średniej oceny z przedmiotów.
Przebudzenie:
Przebudzeniem - są dyskusje o życiu, o ideałach. Pieniądz bez kultury ducha, staje się przekleństwem. Nauka bez kultury ducha - staje się także przekleństwem. Należy zatem zweryfikować spojrzenie na szkoły, na wychowawców. Należy od nas kapłanów żądać o wiele więcej zaangażowania, prostoty, ubóstwa i służby.
Podziękowania:
Tym wszystkim, którzy zdecydowanie wybrali szkołę wyznaniową jako antidotum na obecne sprofanowanie procesu wychowania.
Tym wszystkim, którzy tworzą Caritas, poprzez wspieranie zakupami w sklepie parafialnym, z myślą o sąsiadach, którzy przyjdą po darmowy chleb.
Tym wszystkim, którzy codziennie o godzinie 15.00 odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego i tym wszystkim, którzy pamiętają, że przeżywamy Rok różańca.
Refleksje:
Będąc proboszczem par. pw. Ducha Świętego - przeżyłem wciągu tych 23 lat wiele wzlotów i upadków. Hosanna i ukrzyżuj przeplatały się i nadal będą naprzemianległe. Bo granica pomiędzy sukcesem i porażką jest bardzo nikła. Stąd moja pozycja nigdy nie była i nie będzie mocna. Stąd też łatwiej mi na całkowite zawierzenie Duchowi Świętemu.
Powierzam Mu zatem ten Nowy Rok Szkolny razem z jego wspólnotami i tworzącymi te wspólnoty osobami. Rada parafialna, poprzez swoich liderów - a w szczególności poprzez przewodniczącego p. Władysława Husejkę, niech nadal stanowi pomost pomiędzy mieszkańcami a mną, pomiędzy sukcesem a klęską, pomiędzy nadzieją a zwątpieniem.
Zakończenie:
Wierzymy w Ducha Świętego, naszego Pana, Ożywiciela i Uświęciciela. Wierzymy w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół! Wierzymy i świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie i zycie wieczne w Królestwie Bożym!
Uznajemy Najświętszą Maryję Pannę, Matką Pana naszego Jezusa Chrystusa, za naszą duchową Matkę, Matkę Kościoła, Najświętszego Ciała Chrystusowego oraz Królową nieba i ziemi.
Chcemy wypełniać wszystkie nakazy i przykazania Boże, trwać w wierności Kościołowi Chrystusowemu, żyć w jedności z naszymi biskupami, kapłanami, uznając nieomylność papieża w sprawach wiary i obyczajów.
W tej wierze i miłości Kościoła Chrystusowego chcemy żyć i umierać.
Amen.
ks. proboszcz Kazimierz Bednarski
|