strona główna> duszpasterstwo/ Duszpasterstwo trzeźwości


strona główna duszpasterstwo oświata apteka sklep sport kancelaria ogłoszenia parafialne informacje o parafii


Duszpasterstwo trzeźwości


Roku Pańskiego 1984, gdy w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie proboszczem był ks. Kazimierz Bednarski, a wikariuszami księża: Andrzej Rother, Henryk Koszper i Jan Gardulski, w dniach od 9 do 13 grudnia zostały wygłoszone rekolekcje trzeźwościowe prowadzone przez ojców z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów (o. Damian Zawitkowski i o. Eugeniusz Śliwka).

Owocem tych rekolekcji było założenie Księgi Trzeźwości, jak również początek działalności Duszpasterstwa Trzeźwościowego im. św. Maksymiliana Kolbego. Głównym animatorem duszpasterstwa trzeźwościowego był wówczas p. Józef Niekrasz. Po pewnym czasie kilka osób przeżyło rekolekcje zamknięte w Zakroczymiu a także otrzymało certyfikaty uprawniające do prowadzenia działalności trzeźwościowej. Duchowym opiekunem dzieła był śp. o. Piotr Mielczarek - franciszkanin z Koszalina.

Po wielu latach, duszpasterstwo w parafii ma swoją tradycję oraz kilkunastu wykształconych i zarazem merytorycznie przygotowanych ludzi, którzy służą zarówno mieszkańcom parafii jak i całej diecezji. Animatorem grupy został p. Eugeniusz Sendlewski, a głównym redaktorem czasopisma ogólnopolskiego "Trzeźwość" p. Tadeusz Rogowski. Znany duszpasterz trzeźwości ks. prałat Henryk Korża systematycznie odwiedzał Koszalin.

Raz w miesiącu - w ostatni piątek - odprawiana jest Msza św. w intencji duszpasterstwa trzeźwościowego ze specjalną homilią, a później celebrowane jest nabożeństwo ekspijacyjne za grzechy pijaństwa. Jest to także dzień, w którym wszyscy zainteresowani problematyką alkoholową mogą przedyskutować swoje problemy, jak również podejmować przy pomocy parafialnych animatorów konkretne decyzje. Opiekunem parafialnym tegoż duszpasterstwa jest ks. Piotr Zieliński.
 

Informacje o cyklicznie organizowanych pielgrzymkach Apostolstwa Trzeźwości przy Parafii Ducha Świętego w Koszalinie:

  1. Czerwiec. Licheń - Łagiewniki - Jasna Góra - udział w Krajowej Pielgrzymce Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
  2. Sierpień. Udział w Regionalnej Pielgrzymce Trzeźwości na Świętą Górę Polanowską.
  3. Wrzesień. Diecezjalna Pielgrzymka do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu oraz do Górki Klasztornej.